Skip to content

Kuchnia

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym bardzo często przebywamy. Oczywiście nie tylko po to, aby przegotować posiłek, ale również spotkania z najbliższymi znajomymi właśnie tam mają swój poczętego, aby później przenieść się do salonu. Kuchnia przyciąga niczym magnes i według konsultantów feng shui tylko, dlatego że jest pomieszczeniem gdzie występuje ogień, lecz to tutaj najczęściej spotyka się błędy podczas aranżacji, które później jest bardzo trudno usunąć. Obecna funkcjonalna kuchnia to miejsce do przygotowania potraw połączona z częścią do jej spożywania gdzie rano można szybko coś przekąsić i udać się do pracy. Druga część kuchni, lecz usytuowana oddzielnie to jadalnia, lecz na taki luksus można sobie pozwolić wówczas, gdy mamy odpowiednio dużą powierzchnię domu. W mieszkaniach kuchnia raczej jest dwu funkcyjna, w której odbywa się przyrządzanie posiłku oraz ich spożywanie. Oświetlenie kuchni nawet tej pozbawionej światła słonecznego dzięki pomysłowym rozwiązaniom architektonicznym i nowoczesnym oprawom oświetleniowym obecnie nie sprawia żadnej trudności. Całe szczęście, że skończyły się czasy, kiedy do dyspozycji dekoratora wnętrz były kinkiety lub możliwość zastosowania oświetlania centralnego. Obecne światła punktowe skupiające wiązkę światła w dowolny punkt pomieszczenia kuchni lub też inne rozpraszające dają możliwość uzyskania ciekawych efektów.

kuchnia_nowoczesna

Obecnie modne są kuchnie na tak zwanej wyspie, nad którą zawieszony jest okap kuchenny pochłaniający zapachy wraz z oświetleniem, które oświetla płytę grzewczą. Oczywiście płyta grzewcza jest rozwiązaniem nowoczesnym niemniej jednak niektórzy preferują w dalszym ciągu kuchenki gazowe. W takiej kuchni zwanej wyspą można również zastosować okap, który ma wbudowane oświetlenie halogenowe skierowane do góry, dzięki czemu kuchnia wizualnie będzie wyższa a także dzięki temu wyspa uzyska w ten sposób uzyska indywidualny charakter. Przedstawiony powyżej projekt aranżacji kuchni również zakładał takie rozwiązanie niemniej jednak w trakcie realizacji okazało się, że kuchenka gazowa z racji swojego żywiołu, jakim jest ogień znajdowałaby się w miejscu, który przez konsultantów feng shui wyklucza jej ustawienie. Dlatego na wyspie została umieszczona umywalka. Mimo to pozytywny efekt wizualny został osiągnięty i zaakceptowany przez zleceniodawcę.

W trakcie powstawania projektu kuchni musi być wiadome już na samym początku jaki sprzęt kuchenny będzie się w niej znajdował. Unikniemy wówczas typowych problemów gdzie ustawić kuchenkę mikrofalową lub zwyczajny mikser.

krzeslo3

Do zabudowanej umywalki przylega blat przeznaczony do spożywania przekąsek oraz szybkich posiłków na wysokich taboretach tak jak przy blacie barmana. Oświetlenie blatu i miejsca do spożywania szybkich posiłków zostało oświetlone przez oprawy (światło skierowane w dół) w mlecznych obudowach, aby nie tylko oświetlały to miejsce, ale również pozostałą część kuchni. Pozostała część kuchni oświetlona jest przez wbudowane w sufit oprawy halogenowe, których światło jest skierowane na podłogę. Miejsca w kuchni, w których przyrządzane są posiłki oświetlone są dodatkowo poprzez listwy oświetleniowe niskiego napięcia z diodami światła białego typu „led” znajdujące się pod szafkami. Ciąg szafek wykonany jest z drewna szlachetnego bez uchwytów przy drzwiczkach, które otwierają się przyciskając je ręką. Front drzwiczek jest półmatowy, dzięki czemu uniknięto powstawanie nieprzyjemnych odblasków, ale dzięki temu faktura jest bardzo dobrze widoczna przy świetle słonecznym tak jak i oświetleniu sztucznym. Szafki nad blatem kuchennym, w których znajduje się najpotrzebniejszy sprzęt kuchenny oraz najwyższa szafka wraz z piekarnikiem elektrycznym została wkomponowana w ten sposób, aby stwarzała wrażenie jednolitego połączenia ze ścianą. Podłoga kuchni została wykonana z dużych płyt gresu szlifowanego (kolor beżowy), dzięki czemu łatwo jest utrzymać czystość.

Kuchnia jako indywidualna przestrzeń każdego człowieka powinna być dostosowane do jego potrzeb i upodobań. Zanim przystąpi się do fazy projektu należy dokładnie zapoznać się z upodobaniami klienta. Niektórzy klienci preferują kuchnie sterylne niczym laboratorium kulinarne lśniący metal i hartowane szkło tak modne obecnie. Taki projekt jest zamawiany najczęściej przez młodych ludzi, którzy teraz zakładają rodziny. Nieco starsi preferują raczej spokojnie urządzoną kuchnię z lat 60-tych niemniej jednak niepozbawioną gustu, w którym moda zastąpiona jest perfekcyjną dokładnością i dokładnym doborem poszczególnych elementów. Dlatego już na etapie projektowania wnętrza należy zapoznać się z ich upodobaniami a dzięki temu mamy możliwość odpowiedniego umieszczenia stref wykonywania  poszczególnych czynności.  Od upodobań klienta zależy również jak duża powinna być strefa przygotowywania posiłków.

krzeslo2Dopiero później podjąć decyzję, jakie oświetlenie do takiej przestrzeni najlepiej pasuje. Niektórzy nie lubią jasnego oświetlenia wbudowanego w sufit, dlatego w tym momencie założenie podwieszanego sufitu, który obecnie jest bardzo modny nie wchodzi w grę. Wyklucza to wówczas zastosowanie niektórych nowoczesnych materiałów na rzecz stylowych szafek i innego ich rozmieszczenia. Pamiętać należy, że kuchnia to miejsce do pracy, która tworzy ciąg wykonywanych czynności, dlatego odpowiednie rozmieszczenie umywalki, kuchenki i lodówki jest bardzo ważne. Stojąc po środku kuchni miesimy mieć bezproblemowy dostęp do wspomnianych jej części, aby przyrządzanie potrwa nie zamieniło się w koszmar.

Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia zwykle w rzucie kuchni wpisuje poszczególne strefy używalności w plan litery L lub U. Większe przestrzenie to oczywiście większe możliwości. Posiadając większą przestrzeń kuchni można tak zaprojektować wyspę, aby osoba, która przyrządza potrawy była zwrócona w stronę domowników lub gości. Po prawej stronie może mieć możliwość skorzystania z umywalki a po lewej dostęp do piekarnika i lodówki.

krzeslo

Zaprojektowana w ten sposób kuchnia i miejsce do spożywania szybkich posiłków powinno mieć odpowiednie miejsca do siedzenia. W tak zaprojektowanej kuchni wykorzystane zostały wysokie taborety, których przykład jest podany powyżej. Oczywiście ich dobór oraz kolorystyka zależy od całego projektu kuchni.

Reklamy
%d blogerów lubi to: