Skip to content

Łazienka

Łazienka w domu lub mieszkaniu to z pozoru mniej ważne pomieszczenie, dlatego według niektórych dekoratorów, wydaje się łatwa do aranżacji. Okazuje się jednak, że upodobania naszych klientów są różne i bardzo często jest tak, że zleceniodawca większą wagę przywiązuje do łazienki niż do salonu lub kuchni. Czasami w grę wchodzą upodobania a czasami tylko to, aby mieć łazienkę ładniejszą od sąsiadów lub koleżanki.

Przeprowadzając aranżację łazienki należy zwrócić szczególną uwagę na detale, ponieważ są one bardo widoczne i w małym wnętrzach wszelkie niedociągnięcia od razu rzucają się w oczy. Inna kwestia to łazienkę urządzamy na długie lata, ponieważ wszystkie dodatki dekoracyjne lub całe fragmenty łazienki są „długowieczne”, dlatego powinniśmy również pamiętać o tym, że ma ona służyć przez następne 10 do 15 lat. Zanim przystąpi się do aranżacji wnętrz istotną sprawą jest ocena wielkości pomieszczenia a tym samym odpowiednie i właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów trwałych takich jak muszla sedesowa lub kabina prysznicowa i wanna. Pamiętajmy, że w małych pomieszczeniach bardzo dobrze jest optycznie powiększyć ich przestrzeń, co osiągamy przez unikanie intensywnych barw. Intensywne barwy szybko się nudzą i potęgują uczucie zmęczenia, dlatego bardzo się cieszę, że moda na ciemnobrązowe duże kafle ceramiczne przeminęła na pewien czas. Tak samo zbyt duża różnorodność faktur i wzorów wprowadzić może nieład a tym samym wydawać się może, że przestrzeń łazienki jest niedomyta i nieposprzątana. Przestrzeń łazienki możemy powiększyć poprzez odpowiednio umieszczone lustra, lecz ich rozmiar i ustawienie powinno być dobrane indywidualnie biorąc pod uwagę samą wielkość pomieszczenia oraz miejsce gdzie ma się znajdować. Doprawdy w swojej praktyce widziałam już różne rzeczy i wydawać się może, że nie jest mnie w stanie nic zaskoczyć niemniej jednak ostatnio spotkałam się z olbrzymim lustrem umieszczonym za muszlą sedesową. Lustro tak umieszczone nie wnosiło nic pozytywnego do pięknie wykończonej łazienki i gdyby było umieszczone na wprost wyjścia z kabiny prysznicowej optycznie powiększyłoby przestrzeń i to znacznie. Podobny efekt można uzyskać poprzez zastosowanie jaśniejszych odcieni kafelek ceramicznych, które znacznie różnią się od pozostałych. Optycznie możemy powiększyć małą przestrzeń łazienki stosując na podłodze mniejszą terakotę od płytek ceramicznych ułożonych na ścianie. Oczywiście sposób ich ułożenia oraz kolor fugi jest równie ważny, ale o kolorach będzie mowa w osobnym rozdziale. Oczywiście szczęśliwi posiadacze domów o dużej powierzchni mogą wygospodarować na łazienkę sporo miejsca i urządzić pokuj kąpielowy z sauną oraz wanną z hydromasażem stosując nowoczesne elementy wystroju niemniej jednak w tak dużym pomieszczeniu istotne jest, aby za pośrednictwem różnych kolorów i faktur zaznaczyć ich odmienny charakter. Inaczej niestety pomieszczenie będzie nudne i smutne.

Salon kąpielowy możemy podzielić pod względem funkcji na kilka obszarów. I tak w okolicy umywalki powinno się znaleźć lustro i toaletka z niezbędnymi dla kobiet akcesoriami do makijażu. W pobliżu wanny i kabiny prysznicowej umieścić można szafki na ręczniki i wszelkie płyny do kąpieli i kosmetyki Bardzo często w takim pomieszczeniu znajdować się będą przyrządy do prasowania i sama pralką, którą można wkomponować w całość pomieszczenia odpowiednio zaaranżowaną szafą, aby w jej wnętrzu ukryć to, co wizualnie nam nie pasuje. Oczywiście w grę wchodzi również zróżnicowanie poziomów, dzięki czemu uzyskuję się przestrzeń jeszcze bardziej okazałą. Możemy to uzyskać dzięki zróżnicowaniu poziomów podłogi i dajmy na to wanna może być osadzona parę centymetrów wyżej od poziomu podłogi stając się w ten sposób wyspą kąpielową. Oczywiście w grę wchodzą przeróżne murki lub ścianki działowe wykonane z luksferów lub płytek ceramicznych, które wcale nie muszą być proste i kanciaste, ponieważ obecnie modne jest wszystko to, co jest zaokrąglone.

Wyposażenie łazienki.

Mówi się, że mała łazienka to mały kłopot a łazienka duża to kłopot większy niż jej wielkość i tak właśnie jest w praktyce. Posiadając małą łazienkę wiadomo jest od razu, że w tym miejscu jest wanna a tutaj się zmieści umywalką, pod którą będzie szafka na „szpargały”. Zostaje jedynie dobrać kolor, fakturę płytek, elementy wykończeniowe i po sprawie. Niestety z dużą łazienka już tak łatwo nie jest, ponieważ mając dużo miejsca wszystkie elementy stałe lub też nie, nie mogą stać od tak sobie. Tu szafka a tam ławka. Istotne jest właściwe rozplanowanie poszczególnych elementów wyposażenia, aby zamiast dużej łazienki i jej przepięknego efektu dużej przestrzeni uzyskać magazyn sprzętów łazienkowych. Umywalka przy wannie może być oddzielona murkiem i wcale nie musi przylegać do wanny tak jak to ma miejsce w małych „blokowych” łazienkach. Jest to bardzo ważne, ponieważ mając do dyspozycji duże i jedyne miejsce w domu czystości na samym początku po wejściu do łazienki powinny się znajdować elementy najczęściej używane. Dlatego umywalka nie powinna stać gdzieś daleko pod oknem i aby do niej dojść musimy przejść przez cała łazienkę tylko po to, aby w niej umyć ręce. Tak urządzona łazienkę musimy ciągle sprzątać i jeżeli mieszkają z nami dzieci to bałagan jest gwarantowany. To samo jest z pralką oraz miejscem na składowanie brudnego ubrania. Niestety w praktyce jest tak, że salon kąpielowy sprawdza się tylko wówczas, gdy dla gości jest urządzona oddzielna łazienka oraz osobne pomieszczenie, które służy za pralnię. Inaczej o spokojnej kąpieli w wannie możemy zapomnieć lub z niej korzystać w zupnych godzinach wieczornych, kiedy dzieci smacznie śpią a o kolejce do rannego mycia nie wspomnę.

Reklamy
%d blogerów lubi to: