Przeskocz do treści

Aranżacja domu

Decyzja o modernizacji domu i przekształceniu całego wnętrza to duże wyzwanie, które podejmowane jest w związku z naturalną potrzebą zmiany otoczenia lub adaptacji do zmieniających się warunków zamieszkania. Może to być podyktowane powiększeniem się rodziny lub nie tyle zmianą gustu, ale również i modą, która jak wiemy przecież dla niektórych osób jest bardzo istotna. Być na topie (czy też trendy) to nie lada wyzwanie, ponieważ dzięki nowym materiałom zmianie ulega również styl budowania a także, co jest szczególnie ważne wygoda przestrzeni użytkowej jest szczególnie ważna. Sięgając myślami wstecz można bez trudu przypomnieć sobie, że dom kiedyś był postrzegany jako jednolita bryła niczym monolit, w którym znajdowały się poszczególne pokoje połączone mała klatką schodową (korytarzem) a na piętro można było się dostać po schodach, które gdzieś tam zostały wkomponowane (przyklejone) do wnętrza. Obecnie – najważniejszą rzeczą jest przestrzeń. Wyrwanie się z ciasnej przestrzeni mieszkania daje możliwości, lecz i tutaj należy zwrócić baczną uwagę na to jak dom zostanie zaaranżowany, ponieważ okazuje się czasami, że powyższa wartość, o jakiej wspomniałam wcześniej (czyli przestrzeń) jest na tyle dominująca że z czasem okazuje się że niektóre części domu są bardzo rzadko użytkowane. To samo dotyczy domów, w których prace budowlane skupiają się na zmianie przestrzeni używkowych takich jak zamiana pokoi i ich funkcjonalności lub połączeniu dwóch pomieszczeń w jedno.

Często pojawia się szereg wątpliwości i pytań – w jaki sposób przeprowadzić prace we wnętrzu i jak szeroki powinien być zakres przebudowy. Planując remont domu przed aranżacją wnętrz, warto pomyśleć przede wszystkim o poprawieniu układu funkcjonalnego domu i modernizacji oświetlenia. Tutaj najczęściej napotyka się na liczne błędy, ponieważ prace te powinny być prowadzone równolegle a nie dopiero po zakończeniu najcięższych prac adaptacyjnych. Obecnie nowe domy nie posiadają widocznej instalacji elektrycznej lub rur, ponieważ wszystko już w trakcie projektowania zostało ustalone. Wszystko ma swoje miejsce poprzez odpowiednie ich rozplanowanie. To właśnie w tym momencie stawiamy pierwszy krok myśląc jak będzie wyglądał dom w przyszłości. Czasami jednak nie dostrzegamy wszystkich mankamentów naszego nowego domu, ponieważ na papierze tego nie widać. Pojawiają się dopiero w trakcie, lecz bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z możliwości prostych rozwiązań, które można zastosować, ponieważ na rynku są dostępne takie materiały, o jakich 10 lat wstecz trudno było o nich nawet pomarzyć.

Kontrolując przeznaczenie każdego pomieszczenia, bez zbędnego wypełniania go sprzętem użytkowym czy nawet tylko dekoracyjnym i przy dobrym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, jesteśmy w stanie odnieść sukces. Duża przestrzeń jest bardzo kusząca niemniej jednak należy pamiętać, że czasami mniejsze wnętrze, ale ładnie zaaranżowane jest częściej użytkowane nić inne przestronniejsze i zimne. Dlatego przed przystąpieniem do remontu domu, adaptacji wnętrza lub budową nowego warto wykonać precyzyjny projekt, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Oczywiście, jeżeli mamy do czynienia z młodym małżeństwem należy założyć, że z czasem użytkowników tej przestrzeni będzie więcej. Pamiętajmy również, że aranżacja wnętrz to nie jest zakup dekoracyjnych przedmiotów, nowych mebli i obrazów, co może wywołać efekt przeładowania wnętrza. To nie o to przecież chodzi, ponieważ walory estetyczne uzyskuje się poprzez modelowanie wewnętrzne, czyli odpowiednie ustawienie ścian a nawet schowków lub podświetlonych witryn, które są wkomponowane w ścianę domu. Kolumna ustawiona w odpowiednim miejscu może efektowniej zmienić wizualną postać tejże przestrzeni niż droga drewniana komoda.

Atrakcyjny wygląd pojedynczego pomieszczenia gwarantuje przede wszystkim dobre oświetlenie, od którego zależy wizualny odbiór wnętrza. Duże pomieszczenie to nie jest tylko jeden punkt oświetleniowy w centrum pomieszczenia, ponieważ aby zbudować klimat wnętrza, uwypuklić wszystkie jego dekoracyjne elementy należy tak zaprojektować oświetlenie światło uwypuklało wszystkie pozytywne aspekty danego wnętrza.

aranzacja_lazienki

Biorąc pod uwagę układ architektoniczny wnętrza możemy wyodrębnić pomieszczenia, których funkcja i sposób zagospodarowania wzajemnie ze sobą współgrają. Są to strefy otwarte przystosowane do użytkowania przez wszystkich domowników oraz strefy zamknięte takie jak sypialnia, łazienka, garderoba lub pomieszczenia do pracy w domu.

Każde z tych pomieszczeń może mieć odrębny charakter i właściwy dla wszystkich lub tylko wybranych osób. Na zdjęciu znajduje się salon kąpielowy znajdujący się w dużym domu, który został zaaranżowany tylko dla właścicieli domu. Goście korzystają z łazienki znajdującej się na parterze oraz wszystkich pomieszczeń, które na dole się znajdują. Salon kąpielowy stał się dzięki temu strefą intymną połączoną z sauną oraz pomieszczeniem do masażu wodnego.

sypialnia_intymnaSypialnia jest miejscem wyjątkowym i oczywiście intymnym. Niektórzy traktują sypialnię jako przedmiot dumy pokazując ją gościom, ale niektórzy traktują tą przestrzeń w sposób szczególny nie pokazując jej nikomu. Taka sypialnia stanowi jedną z najbardziej wymagających domowych przestrzeni, dlatego przystępując do jej aranżacji należy szczególnie zwrócić uwagę na każdy detal tej przestrzeni.

Pomieszczenie takiej sypialni powinno mieć prostą komunikację z garderobą i łazienką lub salonem kąpielowym. Bliskie sąsiedztwo tych pomieszczeń pozwala uniknąć krępującego niekiedy przechodzenia przez przedpokój. Oczywiście takie rozwiązanie może być zrealizowane jedynie w większych domach lub mieszkaniach. Niezależnie od wybranej stylistyki sypialni należy przewidzieć odpowiednie jej oświetlenie. Wchodząc do sypialni włączamy światło główne, które można wyłączyć będąc w łóżku oraz włączyć inne bardziej intymne lub też takie, które pozwoli nam na przeczytanie książki. Oczywiście wszystko to rzecz gustu, ponieważ niektórzy zleceniodawcy preferują tylko intymny półmrok ograniczając w ten sposób punkty świetlne w sypialni ograniczając również w ten sposób działanie ilość kabli i promieniowania elektromagnetycznego.

intymna_czesc_salonuW otwartych przestrzeniach najlepiej jest zachować spójną stylistykę oraz łagodne i przyjazne dla wszystkich zestawienia kolorystyczne ścian. Nieograniczone możliwości kreowania otwartej przestrzeni daje możliwości stworzenia również bardziej intymnych miejsc dla osób, z którymi chcemy podczas spotkań towarzyskich porozmawiać na osobności. Tutaj widoczne jest takie miejsce, w którym możemy porozmawiać przy kawie, lecz na osobności bez opuszczania reszty towarzystwa.

Często to tutaj w tej przestrzeni domu pojawia się szereg wątpliwości i pytań – w jaki sposób zaaranżować wnętrze i jak szeroki powinien być zakres adaptacyjny. Zmienić całkowicie tą przestrzeń czy tylko pokusić się o drobne zmiany zmieniając jedynie dotychczasowy charakter. Planując remont domu przed aranżacją wnętrz, warto pomyśleć przede wszystkim o poprawieniu układu funkcjonalnego domu i modernizacji oświetlenia. Salon nie musi być jednopoziomowy i jednobarwny. Może zostać podzielony na poszczególne segmenty o oddzielnym charakterze. Tutaj najczęściej napotyka się na liczne błędy, ponieważ dopiero po całkowitym omówieniu przedstawionego projektu musi być czas na zastanowienie się przed podjęciem decyzji. Bardzo często pytania lub sugestie przychodzą po dwóch trzech dniach dlatego jest potrzebny czas przed przystąpieniem do prac adaptacyjnych. To właśnie w tym momencie stawiamy pierwszy krok wyobrażając sobie jak będzie wyglądał dom w przyszłości.

dekoracje_na_scianieTworząc nowy wizerunek wnętrza domu warto pamiętać o oddziaływaniu barw oraz subiektywny odbiór przestrzeni poprzez zastosowanie odpowiedniej tonacji barw. Jest to szczególnie ważne w wielofunkcyjnym wnętrzu, dlatego zmiana kolorystyki wymaga czasami kilku prób i nade wszystko akceptacji domowników, ponieważ to oni będą użytkować tą przestrzeń. Dla większości osób barwy takie jak żółty, pomarańczowy i czerwony są odbierane jako ciepłe, wesołe i pobudzające. Barwy niebieskie, zielone i szare zaliczane są powszechnie do chłodnych i wyciszających.

Stosując odpowiednie tonacje barw można wizualnie powiększyć pomieszczenie lub też poprzez odpowiednio cieniowane wzory dekoracyjne nadać im szlachetności. Taki przykład znajduje się na zdjęciu, który komponuje się z całością pomieszczenia, jakim jest salon. Dzieląc poszczególne fragmenty ściany na mniejsze elementy przeobrazić można je w formę ram lub nawet obrazów, dzięki czemu przestrzeń, która jest duża pomniejsza się stając się bardziej przytulną. Wcześniej salon był pomalowany na biało, przez co był zimny i nieprzyjazny dla gości.

podświetlona_scianaDoskonałe efekty swobodnego modelowania przestrzeni uzyskać możemy dzięki odpowiedniemu „rozkładowi” oświetlenia. Rezygnacja z oświetlenia centralnego na suficie na rzecz lamp stojących i oświetlających sufit jest jak najbardziej właściwe tak jak to widać na zdjęciu niemniej jednak, gdy mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem może okazać się jednak niewystarczające. Powinniśmy pamiętać, że odpowiednio skierowane światło na krótszą ścianę może zrównoważyć różnice w proporcjach pomieszczenia. Skierowane do góry podwyższy pomieszczenie a na dół je obniży, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na stosowanie tak modnych oświetleń halogenowych, które świecą do dołu.